Budowanie i rozwój wsi tematycznych – spotkanie w Łaszczynie

Czy polska wieś ma szansę na europejski wymiar? Czy mieszkańcy, którzy dotychczas zajmowali się wyłącznie działalnością rolniczą chcieliby rozwijać swoje umiejętności w innych dziedzinach, a tym samym stworzyć sobie miejsca pracy? Na te nurtujące pytania mogli odpowiedzieć sobie uczestnicy spotkania pn. „Budowanie i rozwój wsi tematycznych”, które odbyło się 2 sierpnia w Łaszczynie (gm. Rawicz).

Na spotkanie przybyli mieszkańcy gmin Wielichowo, Rawicza, Krzywinia, Pogorzeli, Gostynia, Kościana. Specjalista w tworzeniu wsi tematycznych – Krzysztof Szustka, przybliżył specyfikę wsi tematycznych. Opowiedział o etapach tworzenia takich magicznych miejsc, podając liczne przykłady z województwa dolnośląskiego. Pasja i zaangażowanie prowadzącego obudziły kreatywność wśród zaproszonych i już pojawiły się pierwsze nazwy wsi, które mogłyby powstać w subregionie leszczyńskim.

Swym dotychczasowym doświadczeniem mogła także podzielić się przedstawicielka „Łaciatej Wsi”- Renata Turbańska, która reprezentując stowarzyszenie, pokazała, że jest szansa na rozwój lokalnej społeczności, tworzenie miejsc pracy a przede wszystkim zarabiania.

Liderki z gminy Rawicz, które są w trakcie tworzenia „Lawendowego Łaszczyna”, „Żylice – Wieś z Jajem” opowiedziały o swoich przygodach związanych z pracami poczynionymi w kierunku tworzenia wsi z pomysłem. Były z pewnością inspiracją, dla tych, którzy są w początkowej fazie.

Jak podkreślano na każdym kroku, najważniejsza w całym procesie pobudzania przedsiębiorczości wśród mieszkańców, jest współpraca między wsiami, które będą posiadały różnorodną ofertę i nie będą ze sobą konkurować. W dalszej perspektywie można takie tereny zespolić w jedną sieć podmiotów, współpracujących i wspierających się wzajemnie.

Mamy nadzieję, że już w krótce będzie można zaplanować wycieczkę po subregionie leszczyńskim, w którym będzie cały szlak wiosek tematycznych. Będziemy informować na bieżąco, gdzie możecie Państwo pojechać i zobaczyć jak pięknieje Polska…

Poniżej prezentujemy zdjęcia ze spotkania.