Jak dobrze mieć sąsiada

„Jak dobrze mieć sąsiada, on wiosną się uśmiechnie, jesienią zagada…”

Niegdyś popularne słowa piosenki zespołu Alibabki dziś zyskują na znaczeniu. Partnerstwo z Rawicza działa bowiem bez względu na porę roku!

Porozumienie Partnerskie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Rawicz zostało podpisane 15 grudnia 2011 r. w Łaszczynie. Sołtysowie wsi: Łaszczyn, Żylice, Dąbrówka, Konarzewo, Żołędnica, Iźbice i Szymanowo w gminie Rawicz postawili sobie za cel rozwój swoich miejscowości i integrację mieszkańców.

W zimie…

Wieczorową porą, w czwartek 20 grudnia, czując atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, partnerzy z gminy Rawicz przed Kościołem w Łaszczynie postawili „Świąteczną Choinkę”. Zawiesili na niej 2000 światełek i własnoręcznie zrobione przez mieszkańców partnerskich wsi ozdoby choinkowe. Wykorzystano w tym celu plastikowe butelki i kubki, zużyte żarówki, płyty CD, orzechy i szyszki. Na koniec zawieszono duże bombki z nazwami wsi oraz bombki z wizytówkami MGOPS i Stowarzyszenia Chazacy. Jak wspominają pomysłodawcy: „Mimo przenikliwego chłodu wieczór był przesympatyczny. Rozchodząc się, zostawiliśmy jaśniejącą światełkami na kościelnym wzgórzu, choinkę.”

A na wiosnę…

Wśród licznych zaplanowanych przez partnerstwo zadań w 2013 r. przed domami mają stanąć ławeczki, które być może staną do rywalizacji o miano tej najpiękniejszej. Skąd taki pomysł? Wyjaśnia nam pan Andrzej z Łaszczyna: „Chcemy w ten sposób ożywić i upiększyć nasze wsie, ale przede wszystkim zmotywować mieszkańców do aktywności, no i powrotu do dobrych zwyczajów. Liczymy na to, że ławki przed domem znów dadzą starszym kontakt z innymi mieszkańcami, a tych młodszych odciągną od komputerów”.

Inicjatywy mieszkańców partnerskich wsi gminy Rawicz stanowią bardzo dobrą praktykę, na której nowopowstałe partnerstwa
z powodzeniem mogą się wzorować. Działania podejmowane w Rawiczu angażują bowiem mieszkańców, wykorzystując ich ogromny potencjał, a ich partnerstwo opiera się na budowaniu relacji międzyludzkich!