Odpoczynek w Łaciatej Wsi

Tym, którzy marzą, aby chociaż na chwilę odpocząć od codziennego zgiełku, nowoczesnych technologii i zrelaksować się na łonie przyrody, warto polecić Łaciatą Wieś. Wieś znajdująca się w  Głuchowie w gminie Pogorzela dla zwiedzających, poza piękną przyrodą, ma do zaoferowania znacznie więcej.

Łaciata Wieś utworzona została przez Stowarzyszenie o tej samej nazwie i działa już od 3 lat.  Na co dzień zajmuje się organizacją kiermaszów, warsztatów rękodzielniczych i imprez okolicznościowych, takich jak festyny, pikniki, imprezy firmowe, czy też Dzień Dziecka i Dzień pieczonego ziemniaka. Przede wszystkim jednak w Łaciatej Wsi można wypocząć w wiejskich klimatach, żyć przez chwilę w taki sposób, jak 80 lat temu. Można również wziąć udział w szeregu warsztatów manualnych, takich jak malowanie porcelany, zdobienie drewnianych krówek, wyplatanie z papierowej wikliny czy wytwarzania nabiału w sposób domowy. Na terenie wsi znajduje się muzeum serowarstwa oraz dawnych gospodarstw domowych.

Tworząc Łaciata Wieś chcieliśmy wykorzystać to co mamy dookoła, tj. piękne tereny i staropolski sprzęt gospodarstwa domowego – mówi Renata Turbańska Prezeska Stowarzyszenia. Łaciata Wieś chce zapoznawać młode osoby z dawnym życiem. Oprócz warsztatów goście będą mieli zapewnione takie atrakcje, jak dojenie sztucznej krowy, przejażdżki bryczką oraz różnego rodzaju gry i zabawy integracyjne. Misją stowarzyszenia jest przyczynienie się do ograniczenia ryzyka uzależnienia się społeczeństwa od wirtualnego życia i zaproszenie młodych osób do zapoznania się z pięknej polskiej wsi. Ważne jest również przybliżenie im czasów ich dziadków czy pradziadków – dodaje Renata Turbańska.

Obecnie Stowarzyszenie podjęło się nowego wyzwania. Zdecydowało się na zatrudnienie dwóch osób, które do tej pory pozostawały bez pracy. Stowarzyszenie łączy działalność gospodarczą z działalnością społeczną, stąd zdecydowaliśmy się na stworzenie miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – uzupełnia Renata Turbańska. Więcej informacji o wydarzeniach w Łaciatej Wsi można znaleźć na Facebooku.

Pieniądze na utworzenie miejsc pracy Łaciata Wieś otrzymała z Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzonego przez Stowarzyszenie Centrum PISOP. W sumie do sierpnia 2018 r. utworzymy 146 nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym tj. osób z niepełnosprawnościami, bezrobotnych, czy po innych życiowych przejściach – mówi Dagmara Kistela ze Stowarzyszenia Centrum PISOP. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej www.ekonomiaspoleczna.pisop.pl. Można tam znaleźć pełną ofertę działań Ośrodka oraz numer telefonu i adres siedziby – dodaje Dagmara Kistela.