Liderka wielozadaniowa – rozmowa z Anną Wieczorek

A. Wieczorek (002)Kiedy rozpoczęła się Twoja praca jako lokalna liderka?

Jako lider lokalny – 10 lat temu,  gdy zostałam sołtyską, a poza tym liderstwo mam we krwi chyba od zawsze, bo angażowałam się w samorządy klasowe, szkolne…Jestem też prezesem stowarzyszenia Partnerstwo Lokalne w Śmiglu, które współtworzyłam. To wszystko się jakoś potoczyło i „kula” do dzisiaj.

Co więc jest najważniejsze w tej działalności dla Ciebie?

Najważniejsza jest radość tworzenia,  praca z ludźmi, przebywanie z nimi, realizacja wspólnych celów. Poczucie wpływu na otoczenie, projektowanie jego zmian i sukcesywne ich wprowadzanie.

Skąd więc biorą się cele, które chcesz osiągnąć podczas takiej pracy?

Cele wypływają z potrzeb społeczności, z tego co się dzieje, z relacji międzyludzkich, nawet z pory roku, która akurat jest. Cele czyli potrzeby, które trzeba zaspokoić wypływają z rozmów.
Jestem zwolenniczką rozmów twarzą w twarz, wtedy wypływające cele są łatwiejsze do zrealizowania poprzez to, że mówiąc o czymś na forum ludzie bardziej się w to angażują, są bardziej skłonni do współpracy. Potrzeby artykułowane przez facebooka czy inny komunikator w mojej ocenie są bardziej roszczeniowe.

Napotykasz na jakieś trudności?

Trudności będą zawsze. Trzeba słuchać i mówić tak, żeby inni rozumieli co do nich mówisz. Trudnościom trzeba stawić czoła, przekonywać oponentów i często zmagać się z ludzką zazdrością. Odpowiedzialność jest dla mnie czymś niemalże nierozerwalnym z trudnościami.  Każdy ma prawo do własnego zdania i aktywności, na jaką ma ochotę. Jak ktoś chce nie robić „nic” ma do tego prawo… (choć narzekać wtedy też nie powinien :)). Jednak jeżeli się do czegoś zobowiązuje to powinien się z tego wywiązać, bez przypominania mu o tym.

Skąd więc bierzesz motywację i pozytywną energię do działania?

Dobre pytanie… Chwilami sama się nad tym zastanawiam – chyba jednak z zadowolonych ludzi i innych pozytywnych wariatów. Nie lubię bezczynności stąd moje motto: „Lepiej spróbować zapalić świeczkę niż siedzieć i przeklinać ciemność”. Jestem uparta, a może konsekwentna, małymi krokami cały czas do przodu.

Spróbujesz wymienić Twój największy sukces jako Liderki?

Chyba nie mnie to oceniać. Cieszę się z każdego kroku do przodu, z efektów podejmowanych działań. Pewnie widząc coś na co dzień ciężko jest to docenić. Wśród działań, które udało mi się zrealizować jest między innymi budowa boisk sportowych (w starej żwirowni będącej dzikim wysypiskiem śmieci), kursy językowe i komputerowe dla mieszkańców gminy Śmigiel, budowa placu zabaw, organizacja Kina pod chmurką, wyłożenie kostką terenu pod boisko do koszykówki (pełniącego jednocześnie funkcję parkietu na wiejskie festyny). Doprowadziłam do  budowy wiaty przy świetlicy. Dodatkowo organizowałam festyny, rajdy rowerowe, wycieczki, gry terenowe, integrowałam i aktywizowałam także środowiska sołtysów z gminy Śmigiel i mieszkańców Nowej Wsi. Wprowadziłam także cykliczne wydarzenie lokalne „Tutaj każdy może – Giełda pomysłów, możliwości i osiągnięcia sołectw”. Największym sukcesem a może szczęściem jest to, że są wokół mnie ludzie, którzy mnie wspierają, współpracują ze mną. Są to sprawdzone osoby na które mogę zawsze liczyć. Łatwiej byłoby działać gdyby ich było więcej jednak cieszę się z tych, którzy są bo bez nich nie zrobiłabym nic.

Jakie masz plany na przyszłość?

Jest ich mnóstwo… Chcę, żeby się działo, chcę motywować innych do działania na rzecz swych społeczności. Czuję, że wchodzę w nową rolę animatora, chętnie dzielę się z innymi swoim doświadczeniem.

Jak zachęcić innych do bycia LOKALNYM LIDEREM?

Jak Ci mówią, że nie da się to trzeba pokazać, że się uda!

Anna Wieczorek – z zawodu pracownik socjalny i politolog. Jej zainteresowania skupiają się wokół ludzi, ich relacji oraz budowania społeczeństwa obywatelskiego i partycypacji obywatelskiej. Na pytanie „KIM JESTEŚ” odpowiada: kobietą, matką, żoną, Moderatorem odnowy wsi, sołtyską, prezeską, „pozytywną wariatką” Anna Wieczorek jest lokalną liderką w gminie Śmigiel.

W ramach Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii społecznej wciąż poszukujemy liderów. Po więcej informacji zapraszamy tutaj http://ekonomiaspoleczna.pisop.pl/szukamy-liderow/