Rydzynianki gotują

W Rydzynie powstała nowa spółdzielnia socjalna „Rydzynianka”. Jej głównym produktem będą obiady abonamentowe, restauracyjne i cateringowe. W spółdzielni pracę znalazło pięć pań, które do tej pory były bezrobotne.

Gastronomia to szeroki zakres branżowy oraz możliwość funkcjonowania w wielu kierunkach. Na początek chcemy skupić się na jednej rzeczy, czyli obiadach abonamentowych oraz cateringu, ale z czasem rozwijać inne usługi tj. kawiarniane, kanapkarnię, organizację imprez – mówi Liliana Szewczyk jedna z założycielek „Rydzynianki”. Spółdzielnia chce także działań na rzecz mieszkańców.  Ważna jest dla nas integracja z lokalnym społeczeństwem, będziemy ją budować w ramach działalności pożytku publicznego poprzez pisanie projektów do instytucji udzielających grantów i finansowanie własne różnych działań, czyli warsztatów kulinarnych dla dzieci i dorosłych, rękodzielniczych i edukacyjnych – dodaje L. Szewczyk.

Oferta Spółdzielni będzie zamieszczona i na bieżąco aktualizowana na tablicy menu, na stronie internetowej, jak i na profilu Facebook spółdzielni. Ponadto zostanie stworzony blog kulinarny, za pośrednictwem którego będzie promowana restauracja, zamieszczane będą informacje o serwowanych potrawach, ciekawe i wypróbowane przepisy, nowe produkty oraz różne przyprawy mające zastosowanie w restauracyjnej kuchni. Chcemy zaoferować klientom nowe usługi gastronomiczne i dążyć do uzyskania pozycji firmy znanej z solidności i kreatywności – uzupełnia L. Szewczyk.

Pieniądze na rozpoczęcie swojej działalności członkinie „Rydzynianki” pozyskały z Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzonego przez Centrum PISOP. Wysokość wsparcia dla nowej spółdzielni wynosi 124 000 zł. 88 000 zł przeznaczone jest na utworzenie nowych miejsc pracy. 36 000 zł z kolei to wsparcie pomostowe, z którego finansować można bieżące wydatki na ubezpieczenie, podatki, wynajem lokalu itp. Pieniądze na rozpoczęcie działalności z pewnością ułatwią spółdzielni rozpoczęcie działalności. Ponadto może ona także korzystać ze wsparcia naszych ekspertów m.in. prawników, księgowych, specjalistów ds. marketingu, którzy pomogą jej zaistnieć na rynku – mówi Dagmara Kistela z Centrum PISOP.

Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej pracuje już z kolejnymi grupami i niebawem powstaną kolejne przedsiębiorstwa społeczne przy wsparciu Centrum PISOP. W sumie do sierpnia 2018 r. utworzonych zostanie 146 nowych miejsc pracy.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej www.ekonomiaspoleczna.pisop.pl. Można tam znaleźć pełną ofertę działań Ośrodka oraz numer telefonu i adres siedziby.