Spółdzielnia Socjalna FIGA – Bistro „Zaraz Wracam”

Spółdzielnia Socjalna FIGA – Bistro „Zaraz Wracam”

Idziemy do restauracji, a tam – przed wejściem – zauważamy napis   „Zaraz Wracam” ….  Bistro kusi nie tylko przewrotną nazwą, ale także codziennie zmienianym menu, daniami kuchni fusion i francuskiej, ciekawymi propozycjami dla wegetarian oraz szerokim wyborem kaw, pysznych ciast i deserów.

Bistro „Zaraz Wracam”, zlokalizowane przy ul. Piotrkowskiej 101 w Łodzi , prowadzone jest przez 5-osobową grupę członków Spółdzielni Socjalnej FIGA. Szczególnie dbają o interaktywny wizerunek Bistra, które posiada stronę internetową i jest aktywne na Facebooku, gdzie regularnie publikowane są posty opisujące aktualną ofertę kulinarną.  Na uwagę  zasługuje fakt, że w Internecie promowane jest Bistro, zaś forma prawna w jakiej jest prowadzone – spółdzielnia socjalna – nie jest w ogóle widoczna. Jest to element świadomej strategii, ponieważ bistro jako podmiot działający na wolnym rynku ma przyciągać klientów przede wszystkim swoim produktem, a nie formą prawną. Ponadto,
w środowisku powszechnie wiadomym jest, że za Bistrem „Zaraz Wracam” stoi spółdzielnia socjalna, choćby z racji uczestnictwa w wielu wydarzeniach ekonomii społecznej, m.in. konkursach, kiermaszach, piknikach i konferencjach. Owa aktywność przynosi efekty w postaci, np. regularnego powiadamiania o przetargach ogłaszanych przez urzędy publiczne.

Spółdzielnia Socjalna FIGA to dowód na potwierdzenie uniwersalnej recepty na sukces: zawsze potrzebny jest lider, który ma wizję, pomysły, zapał i potrafi nimi zarazić innych. Niezbędni są również ci, którzy podzielają wizję lidera i chcą ją razem z nim wspólnie realizować.

FIGA udowadnia także, że spółdzielnia socjalna to dobre wyjście także dla młodych ludzi –  i to w podwójnym znaczeniu. Po pierwsze, mogą oni tworzyć spółdzielnię socjalną i znaleźć w niej miejsce pracy, po drugie – mogą być odbiorcami działań spółdzielni odwiedzając bistro, uczestnicząc w realizowanych przez nią działaniach społecznych czy też korzystając z jej wsparcia.

Autorka: Zuzanna Szczudlik – Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości

Źródło: Artykuł powstał w ramach projektu Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, realizowanego przez Centrum PISOP oraz Fundację Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości