Spółdzielnia Socjalna „NOWA”

Nie wszyscy dotrwali do końca. Ostatecznie do etapu uruchamiania Spółdzielni (do czego przygotowywał kurs) przystąpiło 7 osób. Członkowie założyciele Spółdzielni otrzymali od Stowarzyszenia RCP pomoc w pozyskaniu lokalu na swą siedzibę, mogli również liczyć na pomoc w zakresie doradztwa prawnego i księgowego. Ponadto dzięki wsparciu Centrum Przedsiębiorczości nowo powstałej Spółdzielni udało się pozyskać grant finansowy z Ośrodka Wsparcia Spółdzielczości Socjalnej w Warszawie w wysokości  15 000 zł na zakup urządzeń niezbędnych do świadczenia oferowanych usług.

Początki nie były proste…  Spółdzielnia  została zarejestrowana  7 października 2009 r. Wówczas – w swej  początkowej fazie działania, ażeby w ogóle zaistnieć na rynku, jej pracownicy wyplatali na zlecenie wieńce i wiązanki. W grudniu z kolei wykonywali świąteczne kartki , stroiki, świeczniki i ozdoby choinkowe, które były sprzedawane m.in. na kiermaszu w ramach Tygodnia Organizacji Pozarządowych. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze były przeznaczone na bieżące utrzymanie Spółdzielni.

Ale… opłaciło się – w chwili obecnej „NOWA” oferuje szeroki zakres usług, w skład których wchodzą:

  • pranie dywanów i tapicerki meblowej,
  • kompleksowe sprzątanie mieszkań i obiektów,
  • remonty i usługi wykończeniowe mieszkań,
  • wyrób ozdób i dekoracji okolicznościowych,
  • opieka nad osobami starszymi,
  • sprzątanie grobów.

Taki „wachlarz” usług umożliwia pozyskiwanie zleceń na różnych polach aktywność, a co najważniejsze – usługi te mogą być świadczone przez osoby o średnich lub niskich kwalifikacjach zawodowych.

Rozwiązania godne do naśladowania w tym przypadku to niewątpliwie pozytywna współpraca sektora publicznego (MOPS) oraz pozarządowego (stowarzyszenie RCP) przy uruchomieniu Spółdzielni. Ponadto Spółdzielnia „NOWA” jako nowy podmiot mogła liczyć na stałe wsparcie merytoryczne oraz pomoc w  pozyskiwaniu zleceń. Wszystko to pomogło doprowadzić do najważniejszego – do zmiany postawy dotychczas bezrobotnych osób z pasywnej (podopieczny MOPS) na aktywną – w niezależnym podmiocie gospodarczym.

 

SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA „NOWA”

Radom, ul Żeromskiego 116B

Lub pod numerem telefonu

Tel. 502-530-147

http://www.nowa.radom.pl