Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

Powołana rok temu, dokładnie 22 marca 2016, Fundacja „Pomóc Inaczej” ze Starego Bojanowa chce pomagać dzieciom z niepełnosprawnościami. Co więcej, sama, w chwili obecnej zatrudnia osoby „wykluczone” i zamierza zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami dając im szansę odnalezienia się na rynku pracy.

Fundacja Pomóc Inaczej chce wspierać swoich podopiecznych poprzez hipoterapię oraz alpakoterapię, a także finansowanie wsparcie rodziców w zakresie zakupu leków, czy rehabilitacji. Jej założyciele planują także zajmować się organizacją imprez, cyklicznych i okolicznościowych, odbywający się na terenach należących do Fundacji. Już teraz odwiedzając Fundację można zwiedzić mini zoo, w którym znajdują się koza, owca, króliki, drób ozdobny i konie. Możliwa jest także przejażdżka na koniu pod okiem instruktora. Do dyspozycji zwiedzających jest również miejsce na różnego rodzaju gry i zabawy integracyjne, które organizowane są przez animatorów. Po intensywnej zabawie warto udać się na dobry posiłek. O to także zadbała fundacja, która w swojej ofercie ma również Food Trucka (o nazwie Bajkowe Naleśniki), czyli przyczepę, w której sprzedawane są naleśniki, gofry i napoje. Oprócz obsługi gastronomicznej własnych imprez planowany jest również udział w różnego rodzaju festynach organizowanych w okolicach.

Fundacja wciąż chce się rozwijać zapewniając coraz szersze wsparcie dla dzieci z niepełnosprawnościami z powiatów leszczyńskiego, kościańskiego, śremskiego oraz gostyńskiego. Nasza wizja, to żyć w świecie, w którym wszystkie dzieci otrzymują równe szanse na start oraz mogą kształtować swoją przyszłość zgodnie z zainteresowaniami. Poprzez pracę członków Fundacji chcemy zaangażować lokalną społeczność do zwrócenia uwagi na dzieci w ich otoczeniu, oraz na wagę ich rozwoju – takimi hasłami swoją Fundację promuje jej prezes, Michał Drzewiecki. Przykładem wdrożenia w życie wizji Fundacji jest chociażby udział w programie Równać Szanse 2016 oraz współpraca z gimnazjalistami ze Starego Bojanowa. Młodzież podczas 6-miesięcznego projektu kręci własny film o „Powstańcach Wielkopolskich w gminie Śmigiel”, którego promocję poprzedzi wernisaż zdjęć.

W tym roku Fundacja uzyskała dotację inwestycyjną w ramach projektu „LOWES – Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej” realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum PISOP. Pieniądze ułatwiają rozwój działalności gospodarczej prowadzonej przez Fundację. Pozwalają także na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami  – mówi Dagmara Kistela z Centrum PISOP. Łączenie działalności społecznej z gospodarczą jest coraz częstszą praktyką.  Warto jednak wiedzieć, że cały zysk z działalności na wolnym rynku, Fundacja musi przeznaczać na swoje działania statutowe tj. wspieranie dzieci z niepełnosprawnościami – dodaje Dagmara Kistela.

O innych przykładach przedsiębiorstw społecznych działający w subregionie leszczyńskim można poczytać na stronie Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej www.ekonomiaspoleczna.pisop.pl.