Drukarka 3D, rozszerzona rzeczywistość czy hologramy w każdej szkole – to marzenie nowoutworzonej Fundacji Fucco. Stworzył ją zespół młodych ludzi, pasjonatów nowych technologii. Oferta tej organizacji jest unikatowa, ponieważ w Lesznie do tej pory nie było firmy prowadzącej tego typu działalność.
Dwa projekty, na których w pierwszej kolejności chcą się skupić założyciele Fundacji Fucco, to Technologicznie Gotowi oraz FabLab Leszno.
Pierwszy z nich ma na celu przybliżenie uczniom szkół nowoczesnych technologii. Fundacja prowadzi dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów bezpłatne szkolenia z zakresu obsługi nowoczesnych sprzętów oraz programowania w różnych środowiskach. Docelowo projekt ma być realizowany na każdym etapie edukacji. Chcemy od najmłodszych lat zaszczepiać w młodych osobach miłość do nowych technologii, a także umiejętność poszukiwania sposobów, jak te nowe technologie wykorzystać w życiu codziennym – mówi Erwin Garbarczyk z Fundacji Fucco.
Drugi projekt Fundacji FabLab Leszno swoją siedzibę ma w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie. Pomysłodawcy umieścili tam różnego rodzaju sprzęt, taki jak drukarki 3D, plotery laserowe i nożowe, wytłaczarki, grawerki, a w przyszłości dołączą frezarki, tokarki czy sprzęt stolarski. FabLab jest dostępny dla każdego, kto chciałby zapoznać się z takimi sprzętami, czy też wykorzystać je w swojej pracy. Za korzystanie z FabLabu nie są pobieranie żadne opłaty – całe wyposażenie laboratorium jest dostępne bezpłatnie dla beneficjentów Projektu Technologicznie Gotowi. Warto odwiedzić stronę Fundacji i zapoznać się z jej bieżącą ofertą oraz projektami.
Co ważne, Fundacja zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami. Zatrudniamy w ramach naszej działalności pięć osób z niepełnosprawnościami. Pokazuje to, że osoby te mogą wykonywać nie tylko nieskomplikowane czynności jako pracownicy produkcji, ale także mogą być zatrudniani do pracy przy nowoczesnych technologiach – dodaje Katarzyna Gęstwa koordynatorka PTG.
Fundusze na utworzenie miejsc pracy Fundacja otrzymała z Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej przy Stowarzyszeniu Centrum PISOP. Szansę na otrzymanie dotacji mają jeszcze inne przedsiębiorstwa społeczne z subregionu leszczyńskiego. W sumie do sierpnia 2018 r. utworzymy 146 nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym tj. osób z niepełnosprawnościami, bezrobotnych, czy po innych życiowych przejściach – uzupełnia Dagmara Kistela ze Stowarzyszenia Centrum PISOP. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej www.ekonomiaspoleczna.pisop.pl. Można tam znaleźć pełną ofertę działań Ośrodka oraz numer telefonu i adres siedziby – dodaje Dagmara Kistela.