Przedsiębiorstwa społeczne

Fundacja Pomóc Inaczej działa głównie na rzecz aktywizacji dzieci z terenów wiejskich i osób z niepełnosprawnościami. Prowadzi zajęcia z hipoterapii, w przyszłości alpakoterapii. Dodatkowo, Fundacja prowadzi foodtruck – Bajkowe Naleśniki, w którym sprzedaje naleśniki, gofry i zdrowe koktajle.

O działalności Fundacji można posłuchać w audycji przygotowanej przez Radio Merkury.

Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko działa od 4 lat na terenie Lubinia. Jego główny obszarem działalności jest zagospodarowanie czasu dzieciom i młodzieży, promocja kultury na terenach wiejskich. Dodatkowo, Stowarzyszenie na swoim terenie prowadzi Coolturalna Wioskę, Muzeum Tercetu Egzotycznego oraz Mini Zoo.

O działalności Stowarzyszenia można posłuchać w audycji przygotowanej przez Radio Merkury.

 

Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywności Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych ziemi Leszczyńskiej  „Pro – Activ” w Rydzynie powstało w 2004 roku. Zrzesza rodziców uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie oraz członków wspierających. Prowadzi działalność wypoczynkową i gastronomiczną.

O obszarach działalności Stowarzyszenia i dalszych planach można posłuchać w audycji Radia Merkury.

 

Dzięki dotacji z Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Spółka Never Give Up stworzyła warsztat motocykli żużlowych. Dodatkowo, chce ona budować świadomość ludzi na temat bezpiecznej jazdy pojazdami jednośladowymi.

O działalności Spółki można posłuchać w audycji Radia Merkury.

 

Spółka Speedway Promotion powstała w 2017r. Jej głównym projektem jest Junior Go – realizuje on marzenia młodych ludzi o jeździe na motocyklu żużlowym. Dzięki dotacji otrzymanej w ramach Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Spółka zakupiła 5 motocykli.

O działalności Spółki i dalszych planach można posłuchać w audycji Radia Merkury.

 

Głównym celem Kościańskiej Operatywnej Spółdzielni Socjalnej jest świadczenie usług sprzątających oraz pielęgnacja terenów zielonych. Warto dodać, iż Spółdzielnia zatrudnia uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kościanie.

O działalności Kościańskiej Operatywnej Spółdzielni Socjalnej warto posłuchać w reportażu Radia Merkury.

 

Od 2017 roku na terenie Leszna działa Spółdzielnia Socjalna OMNES, która zatrudnia osoby długotrwale bezrobotne i z lekkim stopniem niepełnosprawności. Spółdzielnia oferuje klientom usługi ogrodnicze, informatyczne i sprzątające.

O działalności Spółdzielni opowiada jej prezes, Mariusz Musielak, w reportażu Radia Merkury.

 

Dzięki dotacji z Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Fundacja Fucco mogła zakupić sprzęt i realizować swój cel tj.: popularyzowanie nowoczesnych technologii, głównie wśród młodzieży. Dzięki powstałemu w Lesznie FabLabowi młodzi ludzie mogą przyjść i realizować projekty technologiczne przy użyciu nowoczesnego sprzętu tj. drukarka 3D.

 

Fundacja Zdrowa Natura powstała w Lesznie z myślą o tym, by przybliżyć ludziom naturalne sposoby leczenia oraz dbania o swoje zdrowie. Organizuje warsztaty, spotkania, podczas których przekazuje mieszkańcom wiedzę na ten temat, jak również prowadzi sklep, w którym można nabyć naturalne produkty i kosmetyki.

 

W Rydzynie, przy wsparciu Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, powstała nowa Spółdzielnia Socjalna „Rydzynianka”. Jej głównym produktem są obiady abonamentowe, restauracyjne i cateringowe. Z czasem Spółdzielnia chce rozwijać inne usługi tj. kawiarniane, kanapkarnię, organizację imprez, warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych.

Jak doszło do powołania Spółdzielni podczas reportażu emitowanym na antenie Radia Merkury opowiada jej współzałożycielka Liliana Szewczyk.

 

Spółdzielnia Socjalna „Kotwica” założona została przez Stowarzyszenie „Pro – Activ” oraz Gminę Włoszakowice w ramach działań Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Nowa Spółdzielnia zajmuje się gastronomią. W jej ofercie znajdą się obiady abonamentowe, usługi restauracyjne, kawiarniane oraz cateringowe. Ponadto „Kotwica” planuje organizować imprezy okolicznościowe i wieczorki taneczne.

Jakie plany ma jeszcze „Kotwica”? O tym można posłuchać w reportażu Radia Merkury.

 

W 2016 r. Stowarzyszenie Integracyjne Wspólnoty Barka działające w Chudobczycach zarejestrowało działalność gospodarczą i dzięki dotacji otrzymanej w ramach Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej zatrudniła osoby bezrobotne. W ramach działalności gospodarczej Stowarzyszenie podejmuje działania związane z szeroko pojętą turystyką i rekreacją oraz małą gastronomią w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem w Koninie.

O działalność Stowarzyszenia warto posłuchać w informacji emitowanej na antenie Radia Merkury.