Jarmark Pomysłów w Lesznie

W piątkowe popołudnie 15 czerwca 2018 roku na leszczyńskim Rynku odbyła się 5 edycja Targów Ekonomii Społecznej, które przebiegają pod nazwą Jarmark Pomysłów.

Tegoroczne wydarzenie miało na celu zaprezentowanie przedsiębiorstw społecznych oraz podmiotów reintegracyjnych, które działają na terenie subregionu leszczyńskiego.
W imprezie wzięło udział 20 wystawców, którzy prezentowali swoje wyroby i usługi.
Licznie odwiedzający leszczyński Rynek mieszkańcy mieli możliwość posmakowania pysznych dań Rydzynianki, miodów Stowarzyszenia Ekologiczno-Pszczelarskiego Szczęśliwa Pszczoła czy zdrowych produktów Fundacji Zdrowa Natura. Każdy mógł zakupić wspaniałe produkty rękodzielnicze, który powstały w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Miejskiej Górce, Rydzynie i Rakoniewicach , Centrum Integracji Społecznej w Kłodzie czy w Spółdzielni Socjalnej ECOSS.
Dzieci chętnie uczestniczyły w warsztatach przygotowanych przez wystawców. Zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza warsztaty z samodzielnego wykonywania zabawek z włóczki (Stowarzyszenie WISIELOKI), witraży (WTZ Miejska Górka) czy biżuterii (WTZ Rakoniewice).  Zmęczeni warsztatami mogli skorzystać z masaży wykonywanych przez Spółdzielnię Socjalną „Pod Skrzydłami”.
Fundacja Edukacyjna Pro Musica zachęcała młode mamy do chustonoszenia oraz zapraszała do skorzystania z oferty Fundacji.
Ciekawą propozycję, zwłaszcza dla najmłodszych, stanowiło mini laboratorium przygotowane przez Fundację NIWA i Centrum Edukacji Heweliusz,  gdzie dzieci samodzielnie mogły wykonywać doświadczenia.
Stowarzyszenie Ziołowieś Pępowo przygotowało nie tylko stoisko z naturalnymi produktami, ale także przeprowadziło warsztaty, podczas których każdy mógł własnoręcznie przygotować kulę do kąpieli.
Niewątpliwą atrakcją był pokaz lotu dronu Fundacji Extremalnie Aktywni, który wykonał serię zdjęć Jarmarku Pomysłów z wysokości 30 m.
Wielkie oklaski zebrała także młodzież ze Stowarzyszenia KS „Sporty Walki , która zaprezentowała trening bokserski.
Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko Speedway Promotion oraz Never Give Up, którzy zaprezentowali motory żużlowe. Dzieci chętnie dosiadały maszyn żużlowych i mogły przez chwilę poczuć się jak ich idole.

Jarmark Pomysłów przyciągnął wielu mieszkańców Leszna i okolic, którzy mieli możliwość poznania szerokiego wachlarza usług oferowanych przez przedsiębiorstwa społeczne z subregionu leszczyńskiego. Był także doskonałą okazją do porozmawiania o ekonomii społecznej oraz przybliżenia specyfiki prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego.