W ramach Konkurs „Działania Godne Uwagi” napłynęło 112 zgłoszeń, w tym 16 z subregionu pilskiego. Które inicjatywy znalazły się na podium?
Formularze zostały poddane ocenie przez Kapitułę Konkursową w skład, której weszli reprezentanci Zarządu Centrum PISOP, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego (m.in. Aleksandra Kowalska – dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, Ewa Superczyńska – dyrektor Ośrodka Doskonalenia w Poznaniu, Piotr Głowski – Prezydent miasta Piły) oraz mediów (Katarzyna Dobroń – dziennikarka Polska Głos Wielkopolski, Grażyna Korzeniowska – dziennikarka Radia Merkury, Daniel Pajączkowski z TVP Poznań). Kapituła oceniała wszystkie działania przyznając punkty za innowacyjność, skalę działania, stopień zaangażowania mieszkańców oraz korzyści społeczne jakie przyniosła realizacja danego działania. Swojego wyboru dokonali także internauci głosując za pośrednictwem profilu Centrum PISOP na Facebooku. Ostatecznie nagrodzono cztery inicjatywy najwyżej ocenione przez Kapitułę oraz jedną, która zgromadziła największą liczbę głosów podczas głosowania internautów. W przypadku inicjatyw z subregionu polskiego wybór Kapituły pokrył się z wynikami plebiscytu na Facebooku.
Poniżej prezentujemy laureatów Konkursu „Działania Godne Uwagi” 2015 z subregionu pilskiego:
„Ceramiczny street art”, działanie zrealizowane przez Stowarzyszenie Na Górze. W projekcie odbyły się warsztaty ceramiczne, prace wykonane podczas nich posłużyły za eksponaty związane z lokalnymi historiami. Działanie zgłoszone do Konkursu to odpowiedź na to, jak w atrakcyjny sposób przypomnieć historię ciekawych miejsc w mieście. Ceramiczne aranżacje, wykonane podczas warsztatów, umieszczano w wybranych punktach miasta nawiązując do tego, co było w danym miejscu 20, 30, 50 lat temu! Prace nadal istnieją w przestrzeni miejskiej, są to: Wielki dzbanek z filiżanką, znak PKS, lokomotywa, dzwonki przy kościele ewangelickim, konewka przy ogrodach, regał do wymiany książek oraz na skwerze przy byłym zoo – ceramiczne figurki zwierząt.
Kolejnym zwycięzcą jest Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Pile i projekt „Uczymy się z przyjemnością! – pomoc dzieciom i młodzieży w nauce – wolontariat”. Rozwiązanie jaki oferuje pilski wolontariat to dyskretna pomoc w nauce – nie każdemu z łatwością przychodzi zwrócenie się z prośbą o pomoc, gdy czegoś nie umie lub nie rozumie. Celem nagrodzonego działania były bezpłatne korepetycje z przedmiotów szkolnych dla wszystkich potrzebujących z najróżniejszych środowisk, w różnym wieku i formie psychofizycznej. Praca wolontariuszy przebiega w różnych ośrodkach wsparcia, tak indywidualnie jak i w świetlicach. Projekt stał się międzypokoleniowy – w nauce pomaga młodzież ale i seniorzy! W 2013 roku 25 wolontariuszy przepracowało z dziećmi 242 godziny, a w 2014 roku 22 osoby udzieliło 357 godzin korepetycji. Partnerem całej akcji jest Gmina Piła, wsparcia udzielili także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz inne specjalistyczne ośrodki.
„Budowa toru do pojazdów zdalnie sterowanych i sceny w Pokrzywnie”, działanie zrealizowane przez Stowarzyszenie Pokrzywa. Organizacja postawiła na realizację pasji i miejsca do integracji. Powstałe, w ramach zgłoszonego działania, obiekty: tor do pojazdów zdalnie sterowanych i scena przeznaczone są dla mieszkańców wioski, ich rodzin, bliskich, którzy odwiedzają mieszkańców oraz dla turystów. Miejsce wykorzystywane jest bardzo szeroko – w 2014 roku odbył się tam finał projektu „Organizacja wypoczynku letniego dla dzieci z Pokrzywna”, pokazy i oczywiście konkurs pojazdów zdanie sterowanych. Do działania włączeni byli partnerzy – zarówno mieszkańcy, jak i inne podmioty NGO. Wsparcia udzielili również starostwo, urząd gminy burmistrz. W działanie zaangażowała się także lokalna straż pożarna.
Nagrodę od Kapituły Konkursu oraz od internautów otrzymało Stowarzyszenie Krajna Motors Team za adaptację dawnego hangaru kajakowego na stanicę turystyczną”. Dzięki odnowieniu budynku i utworzeniu obiektu turystycznego „Stanica Turystyczna Krajna Motors Team” gmina Łobżenica poszerzyła swoją ofertę rekreacyjną i turystyczną. Stanica ma być miejscem spotkań turystów zmotoryzowanych i nie tylko, gdzie wymienia się doświadczenia, porady i rozmawia o bieżących sprawach. Wśród zadań znalazło się całe spectrum obowiązków – od administracyjnych, przez instalacyjne, aż do aranżacji przestrzeni. Otwarcie odbyło się 1 czerwca 2014 roku, wraz z udziałem władz samorządowych, wpisując się tym samym w obchody 700lecia Łobżenicy, realizując projekt „700 motocykli na 700lecie Łobżenicy”.
Zwycięskie działania konkurowały z takimi inicjatywami jak:
- FESTYN PROZDROWOTNY ZDROWA SOBOTA Stowarzyszenia Osób Po Endoprotezoplastyce Biodra „Bioderko”
- KIERUNEK – ZMIANA Stowarzyszenia SOCIUS
- DAJ RADOŚĆ NIEPEŁNOSPRAWNYM / NIE BÓJ SIĘ POMÓC, RAZEM ZE MNĄ DBAJ O ZDROWIE Stowarzyszenia Integracyjne Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych
- AIKIDO – SKUTECZNY SPOSÓB NA POWRÓT DO ZDROWIA Pilskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Związek Ognisk (Grupa Nieformalna Aikido Piła)
- WSPÓŁPRACA SIĘ OPŁACA Spółdzielni Socjalnej „Wspólny sukces”
- WSZYSCY MÓWIMY JEDNYM GŁOSEM Stowarzyszenie „(Nie)Milcz – Działaj”
- CUKRZYCA CHOROBA SPOŁECZNA Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddział Rejonowy w Pile
- POWSTANIE SPÓŁDZIELNI SOCJALNEJ GRYF Spółdzielni Socjalnej „Gryf”
- LETNIA PÓŁKOLONIAZ NAMI RADOŚĆ I HARMONIA Fundacji „Tęczowe Dzieciństwo” im. Janusza Korczaka
- SZAL – SZAMOCIŃSKA AKADEMIA LIDEREK Społecznego Stowarzyszenia Edukacyjno-teatralnego „Stacja Szamocin”
- „RAK PIERSI JAKO DRUGA SZANSA, NOWE SPOJRZENIE NA ŻYCIE” „POSZPITALNA REHABILITACJA OSÓB PO MASEKTOMII” „RAZEM WYGRYWAMY Z RAKIEM PIERSI” Stowarzyszenia Chodzieskich Amazonek „Różowa Wstążeczka”
- XX WIELKOPOLSKI FESTIWAL KULTURY ŁOWIECKIEJ Stowarzyszania Inicjatywa Gorajska
Więcej o „Działaniach Godnych Uwagi” będzie można przeczytać w publikacji „Działania Godne Uwagi”, która ukaże się już niebawem!
Wszystkim, którzy nadesłali swoje zgłoszenia na Konkurs bardzo dziękujemy,
a Laureatom serdecznie gratulujemy!