Nowe miejsca pracy w subregionie leszczyńskim

Środki z Unii Europejskiej naprawdę pomagają bezrobotnym. Mamy na to niezbite dowody. Od niedawna w subregionie leszczyńskich swoją działalność rozpoczęły trzy przedsiębiorstwa społeczne zatrudniające 14 osób, które do tej pory nie mogły znaleźć pracy.

Wśród nowych przedsiębiorstw społecznych są dwie spółdzielnie socjalne oraz stowarzyszenie, które rozpoczęło prowadzenie działalności gospodarczej.

Dwie nowopowstałe spółdzielnie socjalne jako swoją główną działalność wybrały gastronomię.

Rydzynianka Spółdzielnia Socjalna powstała z potrzeby 5 bezrobotnych kobiet, które swoją działalność prowadzą w Rydzynie. Głównym produktem Rydzynianki są obiady abonamentowe, restauracyjne i cateringowe. Już teraz Rydzynianka zaprasza do swojej restauracji i obiecuje, że to nie koniec jej planów. Spółdzielnia chce również podejmować działania na rzecz mieszkańców pozyskując na te działania pieniądze z różnych instytucji.

Spółdzielnia Socjalna „Kotwica” działająca w Dominicach z kolei została założona przez Stowarzyszenie „Pro – Activ” oraz Gminę Włoszakowic. Spółdzielnia zatrudnia 5 osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy tj. osób bezrobotnych i z niepełnosprawnościami. Oferta Spółdzielni to obiady abonamentowe, usługi restauracyjne, kawiarniane i cateringowe. Ponadto „Kotwica” będzie organizować imprezy okolicznościowe i wieczorki taneczne.

Natomiast Stowarzyszenie Integracyjne Wspólnoty Barka w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej podejmuje działania związane z szeroko pojętą turystyką i rekreacją oraz małą gastronomią w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem w Koninie. W ramach dotacji na utworzenie nowych miejsc pracy dla osób wykluczonych społecznie Stowarzyszenie zatrudni 4 osoby.

Pieniądze na rozpoczęcie swojej działalności członkowie nowych przedsiębiorstw społecznych pozyskali z Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzonego przez Stowarzyszenie Centrum PISOP. Wsparcie zostanie przeznaczone na utworzenie nowych miejsc pracy, w przypadku spółdzielni socjalnych uzyskali oni również wsparcie pomostowe, z którego finansować można bieżące wydatki na ubezpieczenie, podatki, wynajem lokalu itp. Pieniądze na rozpoczęcie działalności z pewnością ułatwią przedsiębiorstwom społecznym rozpoczęcie działalności. Ponadto mogą one także korzystać ze wsparcia naszych ekspertów m.in. prawników, księgowych, specjalistów ds. marketingu, którzy pomogą jej zaistnieć na rynku – mówi Dagmara Kistela z Centrum PISOP.

Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej pracuje już z kolejnymi grupami i niebawem powstaną kolejne przedsiębiorstwa społeczne. W sumie do sierpnia 2018 r. utworzonych zostanie 146 nowych miejsc pracy.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą działań Ośrodka dostępną w poszczególnych zakładkach oraz do kontaktu z Leszczyńskim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej pod numerem telefonu 65 520 78 86.