Niepełnosprawni dla niepełnosprawnych

Spółdzielnia Socjalna MasterPunkt z Poznania

Spółdzielnia Socjalna MasterPunkt została stworzona w 2011 roku przez osoby niepełnosprawne, które zarządzają nią do dzisiaj. Głównym celem spółdzielni jest podejmowanie działań polegających na adaptacji, czyli dostosowaniu technologii informatycznej i sposobu przekazywania informacji z „życia codziennego” do potrzeb osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych i niedowidzących.
Dlaczego powstali?

Spółdzielnia powstała po to, by dzięki podejmowanym przez siebie działaniom, polepszyć jakość życia osób z dysfunkcją wzroku, a zarazem umożliwić im pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym. Członkowie spółdzielni podkreślają, że jako osoby niepełnosprawne doskonale znają potrzeby swojego środowiska. W związku z procesem nieuchronnej komputeryzacji spółdzielnia stara się wspierać osoby niewidome bądź niedowidzące, dzięki czemu otwierają się przed nimi nowe możliwości. Z doświadczenia członków oraz ich znajomych wynika, że oferowane przez MasterPunkt usługi rzeczywiście stwarzają szanse i możliwości, o których osoby z niepełnosprawnością wzrokową nawet nie myślały jeszcze kilka lat temu.

Co oferują?

Spółdzielnia oferuje specjalistyczny sprzęt oraz oprogramowanie komputerowe stworzone z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku. MasterPunkt prowadzi zajęcia z nauki pisma punktowego Braille`a oraz języka angielskiego. Ponadto prowadzi punkt ksero i mały punkt poligraficzny. Spółdzielnia zajmuje się również tworzeniem stron internetowych dostosowanych do osób posiadających problemy ze wzrokiem. Bardzo ciekawy jest tzw. tyflopunkt, w ramach którego członkowie spółdzielni przeprowadzają np. kontrolę jakości tłoczenia pisma punktowego Braille’a na opakowaniach i etykietach na zlecenie drukarni, firm farmaceutycznych, chemicznych, kosmetycznych i spożywczych. W swej ofercie MasterPunkt przewiduje również tłoczenie pismem punktowym Braille’a wszelkiego rodzaju wydruków, takich jak ulotki czy broszury. Spółdzielnia wykonuje również przedruki książek, testów szkolnych dla osób niewidomych z pisma drukowanego na pismo punktowe. Wykonywanie odczytów i przedruków oficjalnych pism dla różnego rodzaju instytucji publicznych, a także testów egzaminacyjnych dla egzaminatorów to kolejne zadanie, którego wykonania może podjąć się spółdzielnia. Szczególnie ważne wydają się oferowane przez spółdzielców przedmioty codziennego użytku, takie jak: czytaki, telefony komórkowe dla niewidomych, zegarki brajlowskie, laski dla niewidomych czy mówiące termometry. MasterPunkt stawia również na rozrywkę. Już wkrótce w ofercie znajdą się popularne gry planszowe i karciane, które oczywiście będą dostosowane dla osób z dysfunkcjami wzroku.

W jaki sposób budują wizerunek?

Członkowie spółdzielni mówią o sobie, że są profesjonalistami, którzy z bardzo wysoką starannością dbają o to, by sprostać specyficznym potrzebom osób niepełnosprawnych. Spółdzielcy podkreślają, że realizują zamówienia finansowane przez PFRON i PCPR, a także stawiają na partnerstwa z innymi spółdzielniami. Ich celem jest wykreowanie wizerunku MasterPunktu jako podmiotu ekonomii społecznej, który oferuje usługi wysokiej jakości, ale stawiającego również na podniesienie świadomości instytucji i przedsiębiorców w zakresie dostrzegania potrzeb osób niepełnosprawnych.

Źródło: strona internetowa Spółdzielni Socjalnej MasterPunkt www.masterpunkt.com

Autorka: Joanna Jękot, Doradczyni i Animatorka Centrum PISOP