Zaproszenie na warsztaty

Już 2 września zapraszamy do udziału w Jarmarku Pomysłów – Targach Ekonomii Społecznej organizowanych na Rynku w Lesznie. Nowością tegorocznego Jarmarku są towarzyszące mu warsztaty. Na niektóre z nich należy się zapisywać już teraz.

Oferta bezpłatnych warsztatów jest bardzo szeroka. Poprowadzą je przedstawiciele organizacji z subregionu leszczyńskiego. Będą to warsztaty:

I. Treningu pamięci – Gimnastyka mózgu wg Paula Denisona organizowane przez Stowarzyszenie Wygraj siebie.

Warsztat odbędzie się w godz. 16.15 – 17.30. Konieczne są wcześniejsze zgłoszenia.

„Gimnastyka mózgu” to prosta i skuteczna metoda wspomagająca naturalny rozwój każdego człowieka bez względu na wiek. Podstawowym jej zadaniem jest integracja myśli i działań, a wiec idealna współpraca umysłu i ciała. Celem treningów pamięci – gimnastyki mózgu jest poprawienie sprawność mentalnej i ruchowej, spowodowanie większej pewność siebie. Gimnastyka mózgu pozwoli na łatwiejsze wyrażanie swoich potrzeb. Uczestnicy treningów są bardziej otwarci na zmiany, łatwiej dokonają właściwych wyborów.

Zapraszamy osoby w każdym wieku!

II. Budowy motocykla żużlowego – prowadzonego przez spółkę Speedway Promotion.

Warsztaty odbędą się na Rynku w Lesznie w godz. 14.15 – 15.00 (I grupa) oraz 15.15 – 16.00 (II grupa). Konieczne są wcześniejsze zgłoszenia.

Motocykle stosowane w sporcie żużlowym  mają specjalną konstrukcję przeznaczoną  do wyścigów. W wielu elementach różnią się od innych jednośladów poruszających się na drogach m.in. nie mają skrzyni biegów, czy hamulców.

Uczestnicy warsztatu dowiedzą się:
– jak zbudowany jest motocykl żużlowy i jakie są zasady jego działania
– będą mieli możliwość zobaczenia motocykla z bliska.

Zapraszamy wszystkich fanów żużla i nie tylko!

III. Bezpiecznego używanie dronów – prowadzone przez Fundację Extremalnie Aktywni

Warsztat odbędzie się na leszczyńskim Rynku w godz. 14.15 – 15.15. Konieczne są wcześniejsze zgłoszenia.

Rozwój technologii związany z bezzałogowymi statkami powietrznymi (dronami) oraz załogowymi typu multicoptery jest jednym z najszybciej rozwijających się na naszym globie. Dotyczy to także Polski, gdzie powstają multicoptery cywilne oraz bezzałogowe statki wojskowe. Ważne jest więc uświadomienie dzieci, młodzieży oraz dorosłych jakie zagrożenia, niebezpieczeństwa i kary są powiązane z nieświadomą obsługą multicopterów.

Zapraszamy do udziału w warsztatach!

IV. Kultury ciała – zajęcia z jogi – prowadzone przez Fundację Pro MUSICA.

Warsztaty odbędą się na Rynku w Lesznie w godz. 14.15. – 15.00 00 (I grupa – dla każdego niezależnie od wieku) oraz 17.00 – 17.45 (II grupa – opiekunowie wraz z dzieckiem w wieku 3-12 lat). Konieczne są wcześniejsze zgłoszenia.

Joga relaksuje, wycisza, regeneruje, uelastycznia i wzmacnia ciało. Zaletą jogi rodzinnej jest to, że wybierając się na ćwiczenia nie trzeba rozstawać się ze swoim dziećmi. Joga z dzieckiem to zajęcie wzbogacone o wspólne ćwiczenia zbliżające jeszcze bardziej opiekuna i jej pociechę. Dzieci uczestniczące w zajęciach jogi rozwijają się poprzez wspólną zabawę, która zapewnia im nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale też doskonale stymuluje rozwój każdego z ich zmysłów.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje ciało i … duszę!

V. Druku 3D – organizowane przez Fundację Fucco.

Warsztat planowany jest w godz. 15.00 – 16.30. Konieczne są wcześniejsze zapisy. Uwaga! Uczestnicy powinni wziąć na warsztat swoje laptopy.

Pierwsze techniki druku 3D zostały opracowane w latach 80 XX wieku. Obecnie z roku na rok zyskują na popularności. Za pomocą drukarek 3D można wykonywać zabawki, ubrania, a nawet protezy.

Uczestnicy warsztatu dowiedzą się:
– jak obsługiwać i wykorzystywać drukarki  i skaner 3D
– modelować obiekty 3D.
Będą też mieli okazję wykonać skany samych siebie, które otrzymają na własność.

Zapraszamy fanów nowych technologii!

VI. Ziołowe – tworzenia maceratu (oleju) ziołowego, octu i soli ziołowejprowadzone przez Stowarzyszenie Ziołowieś Pępowo. Wstęp wolny!

Warsztat zaplanowany został z myślą o osobach lubiących eksperymentować i odkrywać na nowo zastosowanie ziół w różnych dziedzinach życia. Uczestnicy zdobędą podstawowe informacje dotyczące wyrobu maceratów ziołowych (olejów), a także stworzą swój wyjątkowy produkt, jako składnik sosów do sałatek, maści bądź balsamu do ciała. Dowiedzą się na temat tworzenia soli ziołowej, znacznie zdrowszej od białej jodowanej oraz ziołowego octu, który w ostatecznej wersji będzie stanowił płynną przyprawę kuchenną oraz główny składnik do wyrobu kosmetyku tj. tonik ziołowy.

Zapraszamy nie tylko zwolenników zdrowego stylu życia!

VII. Rękodzielniczy

Jak można wykorzystać lawendę? Jak pokazują działaczki Lawendowego Łaszczyna, w bardzo różny sposób. Zapraszamy do udziału w warsztatach rękodzielniczych z wykorzystaniem lawendy organizowanych w ramach Jarmarku Pomysłów. Wstęp wolny!

Krzew lawendy pochodzi z obszarów śródziemnomorskich. Dzięki swoim kwiatom, wspaniałemu roślina ta coraz częściej gości w polskich ogrodach. Lawenda ma właściwości ozdobne, kosmetyczne, jak i lecznicze.

Uczestnicy warsztatów, pod okiem instruktorki,  będą mieli okazję wykonania lawendowych mieszków zapachowych.

Zapraszamy wszystkie „artystyczne” dusze!

Zgłoszenia na warsztaty można przesyłać mailem na adres: mikolaj.kostaniak@pisop.org.pl (formularz zgłoszeniowy można pobrać pod wiadomością). Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona! O udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Ponadto w programie Jarmarku zaplanowano także:

  • stoiska kilkudziesięciu fundacji, stowarzyszeń, spółdzielni socjalnych i innych podmiotów ekonomii społecznej z Leszna i całego subregionu
  • sprzedaż rękodzieła i lokalnych produktów
  • pokazy m.in.: eksperymentów i doświadczeń chemicznych, piramid i grot solnych
  • zajęcia dla dzieci m.in.: warsztaty twórcze, układnie puzzli, łapanie baniek
  • punkty konsultacyjne m.in.: Szlachetnej Paczki, EURODESK.

Serdecznie zapraszamy!

Do pobrania:
Formularz_warsztaty_Jarmark-wyp2