Spółdzielnia Socjalna – pomysł na działalność gospodarczą

W ostatnim roku w subregionie leszczyńskim powstało sześć nowych spółdzielni socjalnych. Poligrafia, organizacja zawodów sportowych, usługi ogólnobudowlane, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, usługi opiekuńcze, gastronomia – to tylko niektóre z działań jakie podejmują lokalne spółdzielnie. Tych, którzy nie zapoznali się jeszcze z ich ofertą zachęcamy do lektury tego artykułu. 

Powołanie spółdzielni nie jest łatwe. Chętni, którzy zgłosili się do projektu Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej musieli przejść długą drogą prowadzącą przez etap rekrutacji, szkoleń, spotkań doradczych, pisania biznesplanu, rejestracji i podpisania umów o dofinansowanie. Ostatecznie środki na założenie spółdzielni otrzymało szczęść grup, które powołały nowe spółdzielnie oraz jedna spółdzielnia, która otrzymała środki na przyjęcie nowego członka do spółdzielni, tym samym możliwość rozwoju swojej działalności.

Spółdzielnia Socjalna Multi Fresch

Multi Fresch to spółdzielnia zajmująca się kompleksowo opieką nad osobami zależnymi, usługami sprzątającymi,  pracami domowymi (prasowanie, drobne naprawy), opieką nad grobami, pielęgnacją terenów zielonych. Spółdzielnia działa na terenie Rawicza i okolic. Nasza oferta jest skierowana zarówno do klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Oferujemy różne usługi, jednak 95% naszych zleceń to usługi sprzątające – tłumaczy Prezeska spółdzielni, Iwona Wawrzyniak. To pierwsza spółdzielnia socjalna w powiecie rawickim. Multi Fresch stworzyły bezrobotne kobiety, które swoją determinacją i zaangażowaniem wspólnie dążą do celu. Cały czas chcemy się rozwijać. W przyszłości mamy zamiar poszerzyć nasze usługi o odgrzybianie i nabijanie klimatyzacji w samochodach, tapicerowanie i kosmetykę samochodów – dodaje pani prezes. Biuro Multi Fresch mieści się w Rawiczu, przy ul. Stawowej 53. Więcej informacji o działaniach spółdzielni można znaleźć na stronie www.multifresch.pl lub uzyskać pod numerem telefonu 724 419 851.

Spółdzielnia Socjalna Strefa Czasu

Strefa Czasu to miejsce stworzone dla rodziców i dzieci – kawiarnia połączona z bawialnią. Strefa Czasu oferuje warsztaty dla dzieci i dorosłych. Dzieci mogą skorzystać z warsztatów m.in.: rękodzieła, języka angielskiego, niemieckiego, decoupage. Dla rodziców organizowane są spotkania ze specjalistami takimi jak: logopeda, wizażysta, spotkania z doulą, specjalistkami od masażu. W Strefie Czasu rodzice znajdą miejsce, gdzie mogą wypić kawę, popracować, a dzieci mogą w tym czasie spędzić czas w bawialni pod okiem opiekuna. Strefa Czasu to pomysł kobiet o bardzo różnych zainteresowaniach. Chciałyśmy połączyć nasze zainteresowania w jedno, dlatego stworzyłyśmy Strefę Czasu, aby móc wykorzystać doświadczenie każdej z nas – wyjaśnia Prezeska spółdzielni, Magda Domagała. Chcemy, aby Strefa Czasu tętniła życiem. Mamy zamiar uruchomić również szkołę rodzenia, a także doradztwo zawodowe dla rodziców powracających na rynek pracy – dodaje. Strefa Czasu mieści się przy ul. Niepodległości 55 w Lesznie. Więcej informacji o działaniach Strefy Czasu można uzyskać pod numerem telefonu 724 357 412 lub na stronie www.strefaczasu.leszno.eu.

Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna Varia

Varia to wielobranżowa spółdzielnia socjalna, która zajmuje się organizowaniem eventów – wydarzeń z naciskiem na Zielone Eventy oraz Eventy CSR (z ang. CSR – społeczna odpowiedzialność biznesu), a także sprzedażą i montażem systemów automatyki dla budownictwa. Pomysłodawczynią założenia spółdzielni była nasza obecna szefowa. Wcześniej pracowaliśmy w branży eventowej i stąd powstał pomysł na taki profil działalności spółdzielni – komentuje zastępczyni Prezeski, Ilona Ambrowczyk. Od rozpoczęcia swojej działalności udało się nam zorganizować kilka eventów. Cały czas pracujemy nad swoją marką i nad tym, żeby była rozpoznawalna. Jest to ciężka praca i wymaga czasu – przekonuje Prezeska spółdzielni, Anna Basista. Więcej informacji o spółdzielni Varia można uzyskać pod numerem telefonu 504 261 773 lub znaleźć na stronie www.varia.org.pl.

Spółdzielnia Socjalna MANU

MANU to spółdzielnia, która wytwarza unikatowe produkty handmade (rękodzielnicze) oraz świadczy usługi fotograficzne (fotografia ślubna i reklamowa), projektowania graficznego oraz druku sitodrukowego. Spółdzielnia ma w swojej ofercie biżuterię i przedmioty użytkowe (talerze, miski) z filcu, szkła, skóry, a także torebki i torby z filcu, skóry oraz szaliki i czapki z filcu. Wszystkie produkty można zakupić w sklepie internetowym pod adresem www.galeriasin.pl. Spółdzielnia poza rękodziełem zajmuje się także poligrafią. Oferujemy usługi związane z projektowaniem różnego rodzaju form drukowanych, reklamy wewnętrznej i zewnętrznej oraz skład i przygotowanie materiałów do druku. Jesteśmy w stanie zbudować kompletną identyfikację wizualną firmy. Począwszy od logo, a skończywszy na obszernej kampanii reklamowej – wyjaśnia Wiceprezes spółdzielni, Anna Stawujak. Spółdzielnia zajmuje się również sitodrukiem, który pozwala na drukowanie na różnych materiałach takich jak szkło, folia, ceramika, metal i tkanina. Pracowania MANU mieści się w Kościanie przy ul. Wielichowskiej 12. Więcej informacji o działalności MANU można uzyskać pod numerem telefonu 530 333 730 lub mailem manu@interia.pl.

Spółdzielnia Socjalna Tritime

Tritime to spółdzielnia, która działa w branży sportowej oraz budowlanej. Zajmuje się organizacją zawodów oraz pomiarem czasu na zawodach. Specjalizuje się w organizacji zawodów biegowych, kolarskich oraz triathlonowych. Inicjatorem i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Prezes spółdzielni. Pracowałem wcześniej w stowarzyszeniu, w ramach którego organizowaliśmy imprezy sportowe. Uznałem jednak, że jest konieczność profesjonalizacji takich działań, trudno się opierać w tak dużej skali na wolontariuszach. Poza tym wymyśliłem pewną innowacyjność w pomiarze czasu, postanowiłem to zmienić i dopracować system pomiaru czasu tak, aby był on przyjazny organizatorowi – komentuje Prezes spółdzielni, Mariusz Ciesielki. Spółdzielnia świadczy także usługi budowlane takie jak: układanie płytek, malowanie, szpachlowanie, montaż ścian, sufitów, okien, drzwi oraz murowanie i ocieplanie. Siedziba Tritime mieści się w Lesznie przy ul. Podgórnej 17A. Więcej informacji o spółdzielni można uzyskać pod numerem telefonu 693 100 020, mailem kontakt@tritime.pl lub na stronie www.tritime.pl.

Spółdzielnia Socjalna Filar

Filar to spółdzielnia, która prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego, świadczy usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne, a także pomoc w przeprowadzkach, przewóz osób, pomoc w prowadzeniu domu, usługi związane z projektowaniem i przystosowaniem pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych (montowanie podjazdów, poszerzanie futryn, likwidacja progów, dostosowanie łazienki). Posiadamy sprzęt rehabilitacyjny, na chwilę obecną mamy 8 łóżek, 5 wózków, krzesła toaletowe, chodziki, materace przeciwodleżynowe, ssaki medyczne, podnośniki wannowe, i schodołaz. Oprócz wypożyczalni, świadczymy także usługi opiekuńcze w różnym zakresie – od drobnych zakupów, po pomoc w porządkach, codziennych czynnościach higienicznych i podawaniu leków. Również stawiamy na aktywizację osób starszych – proponujemy podopiecznym różne formy aktywizacji, mogą to być w zależności od potrzeb, np. robótki ręczne, gry, czytanie książek, spacer, nauka obsługi komputera – mówi Wiceprezes spółdzielni, Ewa Żukowska. Biuro spółdzielni mieści się w Rawiczu przy ul. Spokojnej 17. Więcej informacji na temat usług spółdzielni można uzyskać pod numerem telefonu 534 268 813, mailem pomoc@filar-rawicz.pl lub na stronie filar-rawicz.pl.

Spółdzielnia Socjalna Vita

Vita to spółdzielnia, która prowadzi działalność usługową w gastronomii, zajmuje się przygotowywaniem obiadów, świadczy usługi cateringowe i obsługuje imprezy, a także dostarcza obiady dla dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Spółdzielnia swoją ofertę kieruje przede wszystkim dla emerytów, rencistów, seniorów oraz dzieci i studentów. Przewodnia myśl spółdzielni to kuchnia polska i zdrowa, która jest dostosowana do potrzeb żywieniowych osób starszych i dzieci. Oferujemy obiady dwudaniowe z sokiem, codziennie proponujemy inny zestaw obiadowy. Staramy się, aby w przeciągu miesiąca drugie danie się nie powtarzało – wyjaśnia Prezeska spółdzielni, Beata Quandt-Voloshyn. Spółdzielnia przygotowała specjalną ofertę dla seniorów, gdzie zestaw obiadowy dla emeryta/rencisty kosztuje 6,50 w abonamencie (minimum 10 dni). Lokal spółdzielni, gdzie wydawane są obiady, mieści się w Lesznie przy ul. Leszczyńskich 22. Więcej informacji o spółdzielni i ofercie obiadów można uzyskać pod numerem telefonu 604 284 957, mailem spoldzielniavita@gmail.com oraz na stronie www.vita.spoldzielnie.org.

Zachęcamy wszystkich do korzystania z oferty spółdzielni socjalnych z subregionu leszczyńskiego, które dają gwarancję dobrej jakości usług, a jednocześnie świadomość, że wspieramy osoby, które jeszcze jakiś czas temu miały ograniczone możliwości działania na rynku pracy!

Autorka artykułu: Natalia Pawlicka – Administratorka ds. Spółdzielni Socjalnych, Centrum PISOP

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułami:

„Jak utworzyć Spółdzielnię Socjalną?”.

„Nasz pomysł na wsparcie spółdzielni, czyli o doświadczeniach Centrum PISOP”

„Internetowa aktywność spółdzielni socjalnych w Wielkopolsce”