Targi Ekonomii Społecznej – z pomysłem na leszczyńskim Rynku

20 czerwca na Rynku w Lesznie, podczas kolejnej edycji Targów Ekonomii Społecznej pn. „Jarmark Pomysłów”, swoją działalność prezentowało ponad 30 organizacji społecznych z regionu leszczyńskiego.

Sygnał do rozpoczęcia imprezy dał oczywiście Kogut – symbol Jarmarku Pomysłów. Podczas Targów prezentowało się ponad 30 wystawców – podmiotów ekonomii społecznej tj. stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni socjalnych z subregionu leszczyńskiego, które przez 4 godziny władały leszczyńską starówką. Wszystkie zebrały się w jednym miejscu po to, by „dać się poznać innym”, pochwalić się tworzonymi produktami, zaprezentować swoją ofertę, opowiedzieć o swoich sukcesach i zachęcić do aktywności społecznej.

Przy stoiskach jak i w specjalnie przygotowanej strefie odbywały się różnego rodzaju animacje. Stowarzyszenie „Łaciata Wieś” zachęcało do spróbowania swoich sił w dojeniu krowy na czas, układaniu „łaciatych” puzzli oraz zagrania w gigantyczną planszową grę. Przy stoisku Stowarzyszenia „Ziołowieś Pępowo” można było degustować ziołowe herbaty oraz wziąć udział w warsztatach wytwarzania ziołowych mydełek. Pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzała Ochotnicza Straż Pożarna z Kębłowa.  Stowarzyszenie Przyjaciół Śmigielskiej Kolejki Wąskotorowej prezentowało drezynę zachęcając do przejażdżek śmigielską kolejką, na Rynku wyjątkowo zaparkowały tego dnia dwa auta terenowe Stowarzyszenia Raptor 4×4, zrzeszającgo miłośników samochodów terenowych. Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko przywiozło ze sobą namiastkę Muzeum Tercetu Egzotycznego oraz pluszowe Słoneczne Misie, które rozbawiały zgromadzonych. Przeprowadzone zostały również zajęcia z wytwarzania kolorowych witraży przez Warsztaty Terapii Zajęciowej z  Miejskiej Górki. Spółdzielnie oraz organizacje prowadzące działalność zachęcały do zakupu swoich usług, produktów rękodzielniczych czy lokalnych przysmaków. W strefie animacji każdy mógł pomalować swojego kogucika, zrobić świeczkę z pszczelego wosku, pachnące mydełko, a na dzieci czekały kredki i kolorowanki oraz Dziewczyny z Drużyny – wolontariuszki z Łaszczyna, które malowały dziecięce buźki.

Równolegle na scenie rozegrany został Turniej Liderów o statuetkę Złotego Koguta. Do Turnieju przystąpiło osiem drużyn składających się z  przedstawicieli gmin z subregionu leszczyńskiego tj. reprezentantów jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, a na ich czele stanęli liderzy lokalni którzy na co dzień animują społeczność z danej gminy. W Turnieju udział wzięły drużyny reprezentujące gminy subregionu leszczyńskiego tj. Krzemieniewo, Leszno, Rawicz (dwie drużyny), Śmigiel, Krzywiń, Włoszakowice, Święciechowa. Widowiskowe i różnorodne konkurencje, od wiedzowych przez kulinarne po taneczne, doprowadziły do wyłonienia triumfatora Turnieju – drużyny z gminy Włoszakowice. Zaraz za drużyną, która otrzymała statuetkę Złotego Koguta uplasowały się drużyny ze Święciechowy oraz dwie drużyny z Rawicza. Zadaniem Turnieju było zintegrowanie mieszkańców całego regionu, pokazanie, że współpraca może się opłacać.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia. Wystawcom za przyjęcie zaproszenia, inspirującą prezentację działalności organizacji i przeprowadzenie interesujących warsztatów. Liderom Lokalnym i ich drużynom za wielkie show na scenie i zaciętą rywalizację.

Do zobaczenia za rok!

Współorganizatorami Targów Ekonomii Społecznej pn. „Jarmark Pomysłów” byli:  Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Leszna.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.