Zakład Aktywności Zawodowej „Promyk” w Żerkowie

Zakład Aktywności Zawodowej w Żerkowie jest jednym z dziewięciu tego typu podmiotów działających na terenie województwa wielkopolskiego. Działalność ZAZ-ów jest niezwykle zróżnicowana, łączy je jedno – zatrudnione w nich osoby niepełnosprawne zawsze mogą wykonywać ją nie gorzej niż osoby w pełni sprawne. To powoduje, że jakość świadczonych usług nie różni się niczym od zwykłych przedsiębiorstw. Tak jest też właśnie w Żerkowie!
ZAZ w Żerkowie został utworzony przez Gminę Żerków w 2005 r. W Zakładzie znalazło zatrudnienie 47 niepełnosprawnych osób z powiatu jarocińskiego, którzy mieli problem ze znalezieniem pracy. Tymczasem w Zakładzie mogą realizować się zawodowo w różnych działach prowadzonych przez Zakład.

ZAZ jako przykład profesjonalizmu

Poligrafia jest największym działem Zakładu w Żerkowie. Wyposażona w pełni profesjonalny sprzęt drukarnia cyfrowa oraz studio reklamy umożliwiają wykonywanie zarówno niewielkich, jak i dużych ilości wydruków czy gadżetów reklamowych m.in. wizytówek, ulotek, teczek czy kalendarzy. Kolejnym działem jest pralnia, wyposażona w dwie pralnicowirówki, suszarki oraz prasowalnice, dające możliwość szybkiego wyprania każdego koca, firanek czy pościeli. Z kolei w pracowni artystycznej żerkowskiego Zakładu powstają niepowtarzalne ręcznie wykonane ozdoby. Największą popularnością cieszą się ręcznie robione kartki okolicznościowe oraz zaproszenia, a także ozdobne księgi okolicznościowe, pudełka, niepowtarzalne stroiki okolicznościowe, odlewy gipsowe, wyroby szydełkowe itp., które mogą być miłym upominkiem z okazji imienin, ślubu, komunii czy jubileuszu. Pozostałe działy zajmują się utrzymaniem zieleni miejskiej oraz niszczeniem dokumentów. ZAZ wykorzystuje również do swych celów atrakcyjną lokalizację samego Żerkowa, które położone jest na terenie Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego – wypożyczane turystom kajaki oraz rowery, cieszą się dużym zainteresowaniem.

Z usług oferowanych przez żerkowski ZAZ korzysta wiele podmiotów. Są to zarówno jednostki samorządowe, takie jak jarociński Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie czy pleszewskie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ale i lokalne firmy wśród których możemy wymienić m.in. drukarnie i agencje reklamowe.

ZAZ jako miejsce do rehabilitacji

Zakład Aktywności Zawodowej to nie tylko oferowane usługi, ale także zapewnienie pracownikom rehabilitacji. W Zakładzie znajduje się profesjonalna sala rehabilitacyjna, której wyposażenie pozwala osobom niepełnosprawnym na wykonywanie ćwiczeń pod okiem rehabilitanta. Realizowana jest także rehabilitacja społeczna, np. przez spotkania integracyjne, czynny udział w życiu kulturalnym (wyjazdy do kina, teatru) czy rozmowy z psychologiem. Ponadto, ZAZ zapewnia swoim pracownikom udział w szkoleniach podnoszących ich wiedzę, dzięki czemu zwiększa się ich potencjalne szanse na rynku pracy.

Działania Żerkowskiego Zakładu Aktywności Zawodowej zostały dwukrotnie docenione wyróżnieniami w prestiżowym konkursie LODOŁAMACZ. W niniejszym konkursie nagradza się pracodawców wybitnie angażujących się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego.

Autor: Piotr Kotlarek, Doradca Centrum PISOP